GÜREŞLER

ABA GÜREŞİ:
Adını pehlivanların giydiği abadan almaktadır.
Aba: yakasız, kaban uzunluğunda, yarım kollu, koltuk altı bölümü kol ucundan koltuk altına kadar kesik, keçeye benzemektedir. Kalın kumaştan ya da kaba deriden dikilen bir güreş giysisidir. Abalar köy halkının ortak malıdır.
Aba güreşinin yapıldığı yörelerde her köyün en az iki adet abası vardır. Pehlivan abayı giydikten sonra, beline bir kuşak bağlar. Aba güreşinde süre 7 dakikadır. Güreş yerde iki dakikadan fazla sürdürülmez. Bu güreşlerde yaş, boy, kilo, kardeş, akraba gibi özellikler eşlendirmede ayrılık yaratmamaktadır. Kendine güvenen meydana çıkar ve güreşir. Bu güreşler genelde düğünlerde davul zurna eşliğinde yapılmaktadır.

MOĞOL GÜREŞİ
Moğol erkekleri güreşirken, özel kıyafetler giyer, özel kurallara uyar. Bu nedenle Moğolların güreşine Moğol Güreşi denir.
Moğolların güreş yaparken giydikleri yelek genellikle dana, geyik veya deve derisinden yapılır. Yeleğin üzerinde bakır veya gümüşten düğümeler bulunur. Bunun amacı, güreşçinin eliyle karşı tarafı tutabilmesini sağlamaktır. Her yeleğin merkezinde zarif desenler vardır. Bu desenlerdeki ejder, kuş, çiçek veya garip hayvan figürleri insanı hayran bırakır. Güreşçinin giydiği geniş pantolon, birkaç metre uzunluğunda beyaz veya başka renkte ipek bezle yapılı. Pantolonun diz bölümüne de anka kuşu tüyü, ateş ve diğer uğurlu desenler işlenir. Deri ayakkabı giyen güreşçinin beline deriden yapılmış geniş bir kemer veya ipek kemer takılır. Ünlü güreşçilerin boyunlarına renkli bez parçalar asılır. Bu bez parçalar güreşçinin daha önceki yarışmalarda ödül kazanmış olmasının simgesidir.
Moğol Güreşinin bir özelliği vardır. Güreşçiler bölge ve kilo farkı gözetmeksizin yarışmaya katılabilir. Eleme yöntemi uygulanır. Bu nedenle güreşçi sayısı çift sayı olmalı. Yarışmadan önce Güreşçi Şarkısı 3 kere söylendikten sonra, güreşçiler kollarını sallayarak ve kartal dansı yaparak sahaya girer, şeref kürsüsünü selamlar, saat yönünde dairesel bir tur atar, sonra hakemin emriyle güreş başlatılır. 2 güreşçi önce el sıkışır, sonra güreşmeye başlar. Moğol Güreşi’nin en büyük özelliği uyarınca rakibin bacağını tutmak, yüze vurmak, rakibi arkasından devirmek, göz ile kulağa dokumak, saçları çekmek, göbek veya diz altındaki her hangi yere tekme atmak yasaktır. Güreşçinin diz üstündeki her hangi bir bölümü yere dokunursa, güreşçi yenilmiş sayılır.