Türk dünyası Kocayayla’da buluşuyor

Bizler Metehan’dan gelen Türk devlet geleneğinin varisleriyiz. 1400 Yıllık İslam medeniyeti geçmişimizle birlikte bu topraklarda bin yıldır varlığımızı sürdürüyoruz.

1071’de Anadolu’yu fethederek bu toprakları bizlere ebedi yurt yapan Sultan Alparslan başta olmak üzere Selçukluyu Osmanlıyı anmadan, anlamadan geçemeyiz. Onların verdikleri mücadeleler neticesinde 4 kıtaya kol kanat gerdik. İstiklal ve istikbalimiz için 1000 yıldır mücadele veriyoruz. Bu vesileyle bu uğurda can veren tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Hiçbir vakit, nereden geldiğimizi ve neden geldiğimizi, neyin mücadelesini verdiğimizi unutmadık unutmayacağız.

Evet, medeniyetlerin buluşma ve kaynaşma noktası olan Anadolu coğrafyasının her adımında bir tarih yatar. Bu topraklar adeta insanlık tarihinin en önemli kısmını taşımaktadır. Biz doğu ile batı arasındaki en hayati köprüyüz. Ülkemizin geleceğe yön verme yeteneğinin sırrı burada yatmaktadır. Bugün Anadolu’da, Kafkasya’da, Sibirya’da, Orta Doğu’da, İran’da, Balkanlar’da ve Çin’de milyonlarca kardeşimiz var. Farklı gibi görünse de bizler aynı dili konuşan insanlarız… Hamurumuz aynı coğrafyada yoğruldu… Dilimizi, tarihimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gittiğimiz her yere taşıyıp dünyanın ortak değerleri arasına kattık…

Bir yandan ortak geçmişimizle uygarlığa katkıda bulunurken bir yanda da bizi biz yapan değerler etrafında buluşmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede; varlığımızı güçlendiriyor; cesaretimizi, onurumuzu, gururumuzu, şerefimizi, misafirperverliğimizi, dürüstlük ve merhametimizi diri tutuyoruz…

Atalarımızdan miras kalan geleneksel sporlarımız sadece bir spor dalı olmaktan öte içinde bir kültürü barındırır. Kırgız’ı, Özbek’i, Türkmen’i, Moğol’u, Afgan’ı, Kazak’ı ve Tatar’ı Bursa’da, Kocayayla’da bir araya getiren de bu kültürün yaşatılma gayretidir.

Ata sporlarımız; ecdadımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları oyunlardır. Binlerce yıl öncesinden gelen, geleneksel değerlerimiz ve spor oyunlarımız; inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenip, bizim kimliğimizin bir parçası oldular. Bu geleneği yaşatmak, geleceğe taşımak bizim boyun borcumuzdur.

Şenliğimizin amacı, Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır.

Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği ile dayanışmayı, kaynaşmayı, birlik ve beraberliğimizi, Türk dünyasının dostluk ve kardeşliğini bir kez daha güçlendireceğiz.

Selam olsun aynı dili konuşanlara, Selam olsun aynı hamurla yoğrulanlara.

Alinur AKTAŞ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı