Alpler Kocayayla’da!
Alpler’in Toyu Var…

ATA SPORLARI BURSA’YA TAŞINIYOR

Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan bozkırlarında, Türkistan coğrafyasında yüzyıllardır oynana gelen “Ata Sporları”, Türkiye’nin Bursa şehrine taşınıyor.
Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu Aşık Atma gibi atalarımızın oynadığı “Spor, Savaş ve Strateji Oyunları”nın üçüncüsü bu yıl 20-21-22 Temmuz tarihlerinde tarihi Bursa’nın Atatürk Stadyumu Meydanı ve Keles – Kocayayla mevkiinde düzenlenecek.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek uluslararası şölende; Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı’nın konser vereceği şölen süresince Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarımızdan ve aşıkların atışmalarından örnekler sunulacak.
Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi bütün Türk Devlet ve topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri, giysileri de sergilenecek. Ayrıca şölen süresince yaylada kurulan 32 Bozüy çadırının önünde; Kımız yapımı, Süzme Yoğurt ve Kurut Yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile Yün eğirme, kilim dokuma, Gelin alma, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma) ve Aksakallar Toyu gibi “geleneksel törenler” ve El Sanatları uygulamalı olarak gösterilecek.  Kurulacak Arasta Çarşısı’nda ise sergilenen geleneksel el sanatları ürünlerinin satışı yapılacak.
Göktürk Alfabesinin objeler eşliğinde tanıtımının yapılacağı şölen alanında, tarihi Orhun Anıtları’nın da birebir maket açılışı yapılacak.